Tradycja choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej rzadko ciastka a pozostałego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego istnieje oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które rozmawiają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Zaś w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że teraz nie lecz w Polsce, lecz też a nowych krajach Europy natomiast w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na powierzchni ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie że było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uznawały być kojarzone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do opisania, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak ludzie, doświadczała zmian w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Lecz nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, zwyczaj ten szczególnie szybko zakorzenił się w sztuce świątecznej również liczmy nadzieję, że nieprędko przeminie.