Centralny odkurzacz ustm

Systemy centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W starych odkurzaczach filtry nie są w kształcie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które wybierają się w mieszkaniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest i bardzo delikatna praca. Instalacja centralnego odkurzania jest natomiast zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w struktur rurek i przewodów, jakie staną pochowane w granicach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania komponuje się z niewielu elementów. Pierwszym i najistotniejszym z nich stanowi jednostka centralna. Do niej uzupełnione są sztywne rury, które doprowadzają do gniazd ssących położonych w granicach. Końcówkę elastycznego węża plasuje się do najbliższego mieszkania i dzięki temuż mocna szybko przystąpić do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna potrafi istnieć modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zawsze jest położona w miejscach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej skupia się z silnika urządzonego w turbinę, która pracuje podciśnienie. Elementem składowym istnieje również separator zanieczyszczeń i pojemnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na silniejsze oraz niższe. Im ważniejszy tym powietrze będzie dobro przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają umieszczone w biurowca w głównych pomieszczeniach. W budynkach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.